شرایط ازدواج موفق

شرایط ازدواج موفق

 

ازدواج یکی از پیچیده‎ترین و مهم‎ترین روابط انسانی در طول تاریخ بوده است. رابطه‎ای که تعهدات عاطفی و قانونی آن سبب می‌شود تا بسیاری از افراد آن را مهم‌ترین تصمیم در طول زندگی خود بدانند. این تصمیم از آن جهت اهمیت دارد که انتخاب شریک زندگی می‌تواند علاوه‌بر بخش مهمی از آینده هر شخص، تربیت فرزندان و نسل آینده را نیز تحت تأثیر قرار دهد. به همین دلیل همان‌طور که همه تصمیمات نیازمند آگاهی و ورود به هر مرحله‌ای از زندگی مستلزم آمادگی‌های لازم است، ازدواج نیز از این قائله مستثنا نیست. بنابراین اگر به دنبال یافتن شرایط ازدواج موفق هستید و در مورد آن اطلاعات کافی ندارید، اگر در موقعیت ازدواج قرار دارید اما در تصمیم‌گیری خود دچار تردید هستید، اگر از لزوم مشاور و راهنما در این مسیر چیزی نمی‌دانید، در این مقاله سعی کرده‌ایم به سؤالات شما پاسخ بدهیم.

 • ملاک های ازدواج موفق چیست؟

سال‌هاست متخصصان مختلف تلاش کرده‎اند تا «ازدواج موفق» و «همسر ایده‌آل» را معرفی کنند اما تا امروز به دلیل گستردگی این موضوع تعریف واحدی برای آن‌ها وجود ندارد. قرار گرفتن دو فرد با دو دنیای متفاوت در کنار یکدیگر و تعریف موفقیت در این رابطه امری پیچیده است و قبل از ورود به آن نمی‌توان به شکل صددرصد آن را پیش‌بینی کرد. موفقیت در ازدواج مانند هر رابطه‌ای نه یک مسئله صفر و یک، بلکه طیف وسیعی است که عوامل زیادی در ارزیابی آن دخالت دارد. بنابراین شاید نتوان ازدواج موفق را تعریف کرد، اما می‌توان گفت ازدواجی که این پارامترها در آن رعایت نشود به احتمال زیاد موفق نخواهد بود.

در نظر گرفتن ویژگیهای ظاهری

اشتباه نکنید. منظور ما این نیست که به دنبال شخصی با ملاک‌های زیبایی خاص بگردید. زیبایی مفهومی یکسان برای همه افراد و همه زمان‎ها ندارد. مهم این است که شخصی را انتخاب کنید که با معیارهای شما هم‌خوانی داشته باشد. البته به شرطی که معیارهای شما بیش از حد سخت‌گیرانه و غیرمنطقی نباشد. مخصوصاً اگر ملاک‌هایی برای شما به شدت اهمیت دارد، با توجیه وجود عشق آن را نادیده نگیرید، چراکه ممکن است این مسئله بعد از آن‌که اندکی از تب عشق فروکش کرد شما و طرف مقابل را آزار بدهد.

وجود اخلاق

پیامبر اکرم (صلی‎ الله علیه و اله) می‌فرمایند: «با کسى که اخلاق و دینش مورد پسند باشد، ازدواج کنید. اگر چنین نکنید، فتنه و فساد بزرگى در زمین به وجود خواهد آمد» این مسئله ضرورت اهمیت به اخلاقیات در زندگی مشترک را به خوبی نشان می‌دهد. هرچند «اخلاق» ویژگی‌های زیادی را شامل می‌شود و هر شخصی در این خصلت‌ها دچار شدت و ضعف است اما به طور کلی از وجود درجاتی از مهربانی، خنده‌رویی، صداقت، گذشت، امانت‌داری، وفاداری و بدهان نبودن در شریک زندگی خود مطئمن باشید.

عدم اختلاف طبقاتی

معمولاً در رابطه‌های عاشقانه‌ای که دو طرف تصمیم به ازدواج می‎گیرند، این مسئله نادیده گرفته می‌شود و اکثراً پس از ازدواج خود را نشان می‌دهد. افراد با اختلاف‌های زیاد اقتصادی اغلب در شیوه زندگی، برخورد با تنش‎های مالی، تفریحات، فرزندپروری و غیره با یکدیگر متفاوت هستند. آمارها نشان می‌دهد ناسازگاری و طلاق در ازدواج‌هایی که افراد در سطح طبقاتی متفاوتی قرار داشتند، سه برابر زوج‌هایی در طبقه اجتماعی یکسان است.

نزدیکی فرهنگ

اختلافات فرهنگی نیز یکی دیگر از مسائلی است که در ابتدا می‌تواند مهم به نظر نرسد اما به مرور زمان آسیب‌هایی به زندگی مشترک وارد خواهد کرد. تصور کنید زوجی که یکی از آنان در یک فرهنگ مردسالار و دیگری در خانواده‌ای که خانم‌ها حرف اول و آخر را می‌زنند، بزرگ شده باشند. زندگی این دو چگونه مدیریت خواهد شد؟ سبک زندگی، تفکر و باورها، آداب و رسوم و انتظاراتی که خانواده‎ها از یکدیگر دارند در فرهنگ‎های مختلف متفاوت است و این موضوع می‎تواند زمینه‎ساز اختلافات زیادی باشد. شاید عجیب به نظر برسد اما یک رسم ساده در شیوه غذا خوردن ممکن است باعث نزاع بین زن و شوهر و یا حتی خانواده آن‌ها باشد. علاوه‌براین افرادی که در فرهنگ‎های مختلف و گاهاً در تضاد با یکدیگر تربیت شده‌اند، چگونه می‎توانند در تربیت فرزندان به تفاهم برسند؟

جهان‌بینی مشترک

جهان‌بینی در واقع نوع نگاه هر یک از افراد به جهان پیرامون خود است. مسلماً ممکن نیست که دو نفر در دنیا کاملاً شبیه یکدیگر فکر کنند و همه چیز را کاملاً یکسان در نظر بگیرند، اما آنچه ضروری و لازم است هم‌پوشانی دنیای افراد با یکدیگر است. تصور کنید از نظر شما همه انسان‎های دنیا محترم و قابل اعتماد هستند و می‎توانید با هر کسی به راحتی دوست شوید. اما کسی را انتخاب کرده‎اید که تصور می‎کند دنیا پر از گرگ است و به هیچ عنوان نمی‎توان به کسی نزدیک شد. همان‎طور که اختلاف‎های اندک در طرز نگاه شما به جهان اطرافتان می‌تواند به رابطه مکمل بودن زن و شوهری کمک کند، چنانچه دارای تضاد زیادی باشد، منجر به بروز اختلافاتی در زندگی مشترک خواهد شد.

اهداف مشترک

شما در زندگی به دنبال چه چیزی هستید؟ اهداف بلندمدت شما چیست؟ آیا این اهداف با اهداف شریک زندگی شما تضاد نخواهد داشت؟ آیا اگر شما به فکر ادامه تحصیل و مهاجرت هستید و همسر شما زندگی خود را بر اساس زندگی در کشور خودش برنامه‌ریزی کرده است، زندگی مشترک شما به مشکل بر نخواهد خورد؟ بنابراین لازم است تا دو طرف قبل از ازدواج اهداف خود را مشخص کرده و آنها را با یکدیگر در میان بگذارند تا از بروز مشکلات آینده جلوگیری کنند.

وجود تعهد و مسئولیت‌پذیری

یکی از مسائل مهم در ازدواج، احساس مسئولیت هر دو طرف است. اگر شما تصور می‎کنید هنوز آمادگی لازم برای پذیرش مسئولیت یک زندگی مشترک را ندارید و یا این ویژگی را در شخص مقابل مشاهد نمی‎کنید به هیچ عنوان وارد زندگی دو نفره نشوید. یکی از اصلی‎ترین شرایط ازدواج موفق آن است که افراد بپذیرند که دیگر همان فرد مجرد نیستند و در قبال زندگی طرف مقابل نیز مسئولیت‎هایی دارند. تأمین نیازهای مادی، روحی و روانی، عاطفی و توانایی تربیت فرزند از جمله مصادیق احساس مسئولیت است. بنابراین قبل از ازدواج حتماً از وجود تعهد و مسئولیت‌پذیری در خودتان و طرف مقابل آگاه شوید.

یکسان بودن اعتقادات و مسائل مذهبی

در برخورد با این موضوع اختلاف نظرهایی وجود دارد. عده‌ای معتقدند که پذیرش این اختلافات مذهبی، احترام به آن و اهمیت بیشتر به اشتراکات می‌تواند راه چاره‌ای برای برخورد با این مسئله و ایجاد آرامش در زندگی مشترک باشد. اما برخلاف آن‌ها بسیاری بر این باورند که این‌گونه نیست و باورهای مذهبی آن چیزی است که معمولاً یک انسان از ابتدای تولد با آن سروکار داشته است و حتی بخش زیادی از شخصیت او بر همین اساس بنا شده است. اگر قرار باشد شما بخشی از شخصیت طرف مقابل را در نظر نگیرید، با گذشت زمان خواه‌ناخواه دو طرف تلاش می‌کنند تا اعتقادات خود را به دیگری اثبات کنند و این موضوع مخصوصاً در تربیت فرزندان مانع بزرگی برای آرامش یک زندگی مشترک خواهد بود. در نهایت به نظر می‌رسد بهتر است که شریک زندگی شما از لحاظ اعتقادی هم سطح و هم کفو شما باشد. مخصوصاً اگر شما فردی مقید هستید، بهتر است اختلاف‌های اعتقادی و مذهبی را نادیده نگیرید.  

بررسی اولویت‌ها

قبل از اینکه وارد یک زندگی مشترک شوید اولویت‌های طرف مقابل خود را بدانید. مطالعات نشان می‌دهد افراد موفق و غیرموفق در طول زندگی خود پنجاه کار مشترک انجام می‌دهند اما آنچه آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند اولویت‌بندی آن‌هاست. ممکن است قبل از ازدواج از طرف مقابل سؤال کنید آیا به ورزش اهمیت می‌دهد یا خیر؟ آیا اهل مسافرت است یا نه؟ و او در پاسخ به شما جواب مثبت می‎دهد. اما اینکه آیا ورزش اولویت زندگی او باشد یا اینکه ماهی یکبار به پیاده‌روی می‌رود، در تفاهم سبک زندگی یک زوج بسیار مهم است.

یکی دیگر از اولویت‌بندی‌هایی که برای شروع زندگی مشترک مهم است، اولویت بین خانواده، دوستان و همسر است. هر چند پس از ازدواج قرار نیست در روابط قبلی افراد خللی ایجاد شود اما واقعیت این است که پس از ازدواج اولویت باید زندگی مشترک باشد و به همین دلیل لازم است در دوران آشنایی در خصوص این مسئله گفتگو شود.

سازگاربودن

از دیگر شرایط ازدواج موفق برای هر کدام از زوج‎ها داشتن سازگاری در زندگی مشترک است. اگر دو نفر قرار باشد سال‎ها با هم زندگی کنند اما در طول این مدت مدام با یکدیگر جر و بحث داشته باشند و نتوانند در هیچ‎ کدام از تصمیمات مشترک و یا حتی گذراندن اوقات فراغت به تفاهم برسند، زندگی دشوار خواهد بود. این موضوع را می‌توان از رابطه‌های شخص با افراد خانواده، دوستان و نزدیکان او پی برد. اگر شخص مقابل ارتباط خوبی با افراد خانواده ندارد و در رابطه‎های دوستانه نیز نتوانسته است موفق باشد طبیعتاً باید بیشتر در مورد انتخاب خودتان فکر کنید.

 • مشاوره برای ازدواج موفق تا چه اندازه موثر است؟

عقیده افراد در برخورد با مشاوره قبل از ازدواج متفاوت است. بعضی آن را مفید می‌دانند اما عده‌ای تصور می‌کنند که خودشان می‌توانند طرف مقابل را بشناسند و نیازی به شخص سومی برای این کار نیست. اما واقعیت این است که در بسیاری از موارد بروز احساسات و هیجانات درونی مانع بزرگی برای در نظر گرفتن همه جوانب و ویژگی‌های شخصیتی طرف مقابل است و ممکن است دو طرف با وجود مشاهده اختلاف‌ها به دلیل علاقه آن را نادیده بگیرند.  

در ازدواج‌های سنتی و حتی افرادی که هنوز درگیر هیجانات و احساسات نشده‎اند نیز شناخت ویژگی‌های طرف مقابل ممکن است دشوار باشد. از مواردی که در بالا برای بررسی صحت انتخاب شریک زندگی گفته شد، بسیاری به راحتی قابل شناسایی نیست. به همین دلیل ممکن است با توجه به میزان شناختی که خودتان پیدا کرده‌اید، جمع‌بندی و تصمیم‌گیری برای اینکه شخص مقابل توانایی شروع یک زندگی مشترک با شما را دارد یا خیر شما را سردرگم کرده باشد.

از طرفی امکان دارد افراد در ناخودآگاه خود دچار ویژگی‌هایی شخصیتی باشند که بسیاری از این موارد را نمی‌توان در برخوردهای ابتدایی تشخیص داد. اما همه این موارد در آینده زندگی مشترک و زمانی که معمولاً هیجانات کاهش پیدا می‌کند و دو طرف به واقعیت‌ها بیشتر توجه می‌کنند تأثیرگذار خواهد بود.

همه آنچه گفته شد نشان می‌دهد یکی از شرایط ازدواج موفق، شناخت کامل طرف مقابل و یکی از شرایط شناخت طرف مقابل، انجام مشاوره‎های پیش از ازدواج است.  

مشاوره ازدواج حتماً باید برای دو طرف و به صورت تکی و دو نفره و همراه با تست‌های روان‌شناسی انجام شود. البته این تست‌ها موفقیت ازدواج را تا حد زیادی پیش‌بینی می‌کند اما هرگز به زوجین توصیه نمی‌کند که ازدواج بکنند یا خیر. بلکه فقط دو طرف را از همه آنچه باید در مورد یکدیگر بدانند آگاه خواهد ساخت.

در مشاوره قبل از ازدواج نکاتی وجود دارد که لازم است آن‎ها را بدانید. اولاً زمان مناسب برای مراجعه به متخصص را رعایت کنید. نه بلافاصله پس از دیدار اول و نه زمانی که مدت‌ها از آشنایی می‌گذرد و احتمالاً رابطه احساسی نیز بین شما شکل گرفته است، زمان مناسبی برای مراجعه به مشاور نیست. بهترین زمان مراجعه به متخصص بعد از دو یا سه جلسه و یا حدوداً ده ساعت آشنایی است.

 از طرفی سعی کنید در مشاوره قبل از ازدواج حتماً اولویت‎های خودتان را برای شناخت طرف مقابل مشخص کنید و تلاش کنید همه آنچه برایتان اهمیت دارد را تا جایی‌که احساس شرمندگی و یا خشم طرف مقابل را برنینگیزد، آن‌ هم به شکل منصفانه مطرح کنید.

بنابراین اگرچه گفته می‌شود که ازدواج در نهایت هندوانه در بسته است اما شما در خرید هندوانه نیز به تجربه فروشنده اعتماد می‎کنید و از او می‎خواهید که یک هندوانه خوب برایتان سوا کند. پس بهتر است در این مورد نیز به مشاور خوب اعتماد کنید.

ما نیز در مجموعه استاد اپ با بهره‌گیری از مشاوران و متخصصان حوزه روان‎شناسی، بسته‌های مفید و کاربردی را در جهت رفع مشکلات شما در مورد زندگی مشترک در نظر گرفته‌ایم. در بخش ازدواج و خانواده در اپلیکیشن استاد اپ شما به پادکست‌هایی از معروف‌ترین کتاب‌های روانشناسی ازدواج دسترسی خواهید داشت. این مجموعه پادکست‌ها توسط شرکت شادن پژواک ناشر کتاب‌های دیجیتال که از سال ۹۰ فعالیت تخصصی خود را در این زمینه شروع کرده است، تولید می‌شود.

علاوه‌براین دوره‌هایی از جمله تصمیم برای ازدواج، خواستگاری، آشنایی قبل ازدواج و چگونگی آن، انتخاب همسر، تفاهم، دوران نامزدی، تعهد در زندگی مشترک و همه آنچه لازم است از شرایط ازدواج موفق بدانید برای شما تدوین شده است. مدرس این دوره‌ها گروهی از اعضاء شرکت توسعه زندگی ایرانیان هستند که با هدف ارتقا سلامت روانی اجتماعی عمومی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند.

شما با نصب اپلیکیشن استاد اپ و خرید اشتراک می‌توانید از تمام محتواهای آموزشی گفته شده در هر کجا و هر زمان به صورت مجازی استفاده کنید.

Write comment (0 نظرات)
ملاک ‌های انتخاب همسر

ملاک ‌های انتخاب همسر

 

ازدواج یکی از امور مهم و سرنوشت‌ساز زندگی هر فرد است. افراد با انتخاب همسر، یک شریک دائمی در همه امور زندگی برای خود انتخاب می‌کنند. به همان اندازه که فواید انتخاب درست زیاد است، خسارت‌های انتخاب عجولانه نیز فراوان است. بنابراین باید در این امر مهم هوشیار بود و به ملاک ‌های انتخاب همسر توجه داشت.

در این انتخاب باید به معیارهایی توجه داشت. این معیارها شامل ایمان، اخلاق، خانواده، سلامت جسمی و روحی، تناسب فرهنگی، تناسب سنی، تناسب تحصیلی، تناسب اقتصادی، تناسب جسمی و جنسی، تناسب زیبایی و... هستند.

در این مقاله بعضی از این معیارها و درجه اهمیت آن‌ها از دیدگاه روانشناسی بررسی می‌شوند.

بلوغ‌های لازم در انتخاب درست همسر

بسیاری از دختران و پسران فکر می‌کنند که تنها بلوغ لازم برای ازدواج، بلوغ جنسی است، اما باید توجه داشت که برای یک ازدواج موفق توجه به بلوغ‌های شش گانه و در نظر داشتن آن‌ها در ملاک های انتخاب همسر ضروری است. در ادامه به تعریف این بلوغ‌ها اشاره خواهد شد.

 • بلوغ اجتماعی

فرد باید به توانایی ایجاد و مدیریت خانواده و همچنین توانایی ایجاد ارتباطات کاری، اقتصادی و عاطفی رسیده باشد و در جمع خانواده و دوستان مؤثر باشد.

 • بلوغ اقتصادی

این بلوغ زمانی اتفاق می‌افتد که فرد از نظر اقتصادی و تأمین مخارج زندگی مستقل شده باشد و بتواند به خود تکیه کند. در این شرایط بلوغ اقتصادی لازم را برای ازدواج دارد.

 • بلوغ روانی

این بلوغ که از پیش نیازهای ازدواج است به رشد اخلاقی و معنوی فرد مربوط است. شخصی که به بلوغ روانی رسیده است توانایی اداره کردن یک زندگی را دارد و از لحاظ روحی به پدر و مادر یا شخص دیگری تکیه ندارد. این شخص به دیدگاه دیگران احترام می‌گذارد و خود را برتر از دیگران نمی‌داند و عادت‌های ناهنجار خود را کنار گذاشته است.

 • بلوغ عاطفی

در این بلوغ فرد توانایی شناسایی و مدیریت هیجانات خود را دارد و همچنین می‌تواند احساسات دیگران را درک کند. کسی که به بلوغ عاطفی رسیده است، می‌تواند احساسات مثبت و منفی خود را در زمان مناسب و در قالب مناسب بیان کند و دارای یک هوش هیجانی در حد بهینه است.

 • بلوغ اخلاقی

هنگامی که فردی به بلوغ اخلاقی می‌رسد، رفتارهای منصفانه‌ای از خود نشان می‌دهد و به اصول اخلاقی مانند صداقت، گذشت و یکرنگی پایبند است. فردی که به بلوغ اخلاقی رسیده به پیامد درازمدت کارهای خود توجه دارد و می‌تواند عواقب رفتار  خود را پیش‌بینی کند و به پاداش‌های فوری توجه نکند همچنین این فرد توانایی کنترل رفتار خود (خودکنترلی) را دارد و می‌تواند با دیگران همدلی کند و خود را جای آن‌ها بگذارد.

 • بلوغ جسمی و جنسی

منظور از بلوغ جنسی این است که تغییرات فیزیولوژیک و به دنبال آن رفتاری تحت تأثیر هورمون‌های جنسی در خانم‌ها و آقایان ایجاد شده باشد و هویت جنسی شکل گرفته باشد.

علاوه‌بر تغییرات گفته شده، فرد باید آمادگی برقراری رابطه جنسی را داشته باشد، بتواند از رابطه جنسی لذت ببرد و پاسخ‌گوی نیازهای جنسی همسرش باشد. با وجود این شرایط می‌توان اطمینان پیدا کرد که زندگی مشترک دارای سلامت جنسی است.

بعضی از معیارهای انتخاب همسر

 • نقش تفاوت سنی در انتخاب همسر

از نظر روانشناسی بهترین فاصله سنی برای ازدواج 3 تا 7 سال است اما در مواردی که دو نفر به تفاهم رسیده‌اند هم سن بودن و یا اینکه دختر تا دو سال بزرگتر باشد ایرادی ندارد. بعضی روانشناسان با بزرگ بودن دختر موافق نیستند زیرا معتقدند که در آینده مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

 • نقش شکل ظاهری در انتخاب همسر

شکل ظاهری نباید جزء اولویت‌های اول باشد اما به طور کلی زوجین باید از قیافه هم خوششان بیاید و از نظر فیزیکی به یکدیگر جذب شوند. همچنین معیارهای هر فرد در مورد ظاهر باید به شکل ظاهری خودش نزدیک باشد. در بعضی موارد افراد با اصل قرار دادن این معیار و رد کردن بسیاری از گزینه‌ها، ازدواج خود را به تأخیر انداخته‌اند به همین دلیل این معیار نباید جزء معیارهای اصلی باشد.

 • نقش اخلاق و رفتار در انتخاب همسر

یکی از مهم‌ترین ملاک‌های انتخاب همسر اخلاق و رفتار است. معیارهای دیگر مانند ظاهر و مادیات به مرور زمان کمرنگ می‌شوند، اما اخلاق و رفتار در همه مراحل زندگی مشترک به صورت مستقیم اثرگذار است و باعث محکم شدن رابطه و ایجاد آرامش و عشق بین زوجین می‌شود. دیدن خصوصیات مثبت اخلاقی باعث دل بستن می‌شود. از نمونه اخلاقیات مهم می‌توان به توانایی صبر در برابر مشکلات اشاره کرد.

 سخنان و رفتار افراد نشان دهنده اخلاق آنهاست و مشاوره‌های قبل از ازدواج در اخلاق شناسی مؤثر است.

 • نقش دین‌داری در انتخاب همسر

داشتن دین مشترک در انتخاب همسر از اهمیت بالایی برخوردار است. نزدیک بودن اعتقادات دینی باعث ایجاد درک متقابل می‌شود و زندگی را راحت‌تر می‌کند. اصول دینی مشترک که دو نفر به آن اعتقاد دارند از انجام کارهای ناشایست جلوگیری می‌کند و یکی نبودن اعتقادات دینی باعث به وجود آمدن مشکل در تربیت فرزند خواهد شد.

 • نقش سلامت جسمانی در انتخاب همسر

قطعاً برای همه افراد مهم است که با کسی ازدواج کنند که از نظر جسمی و روحی سالم باشد. با انجام آزمایش‌های مختلف، صحبت و تحقیق می‌توان به سلامت طرف مقابل پی برد. البته گاهی افراد به خاطر احساسی که بینشان است از این گزینه چشم پوشی می‌کنند.

 • نقش سلامت روانی در انتخاب همسر

شاید بتوان با فردی که در وضعیت سلامت جسمانی خوبی قرار ندارد ازدواج کرد اما در مورد سلامت روانی نمی‌توان این گونه تصمیم گرفت و می‌توان گفت سلامت روانی از معیارهای مهم انتخاب همسر است و در صورت وجود مشکل فرد باید ابتدا درمان شود و سپس ازدواج کند. با کمک تحقیقات در محل کار و زندگی، جلسات مشاوره پیش از ازدواج و تست‌های روانشناسی می‌توان به سلامت روانی طرف مقابل پی برد.

 • وضعیت اقتصادی و نقش آن در انتخاب همسر

از ملاک های انتخاب همسر نگاه منطقی به وضعیت اقتصادی است، نه به این معنی که توقع بالایی داشت بلکه به گونه‌ای که بعداً موجب ناسازگاری نشود. بهتر است که برای ازدواج، افراد در یک سطح اقتصادی باشند و دختر تفاوت زیادی را احساس نکند.

 • نقش شخصیت

شخصیت یکی از معیارهای اصلی انتخاب همسر است و فرد انتخابی باید ثبات شخصیتی داشته باشد.

 • نقش فرهنگ

برای ازدواج، افراد باید فرهنگ نزدیک به هم داشته باشند و تناسب فرهنگی طرفین بسیار مهم است. فرهنگ شامل آداب و رسوم زیادی مانند مذهب، زبان و گویش، سبک زندگی، آداب ازدواج، آداب مهمانی، میزان تمایل جنسی و... است.

 • سبک تربیتی و خانواده

این که فرد مورد نظر در چه شرایطی تربیت شده است از معیارهای اصلی است و تأثیر مستقیمی بر زندگی مشترک دارد. و بهتر است هر دو خانواده از لحاظ روحی، اخلاقی و عقلی تناسب داشته باشند.

 • پاکدامن بودن

بر اساس تجربه، افرادی که قبل از ازدواج پاکدامن بوده‌اند، بعد از ازدواج وفادار هستند. همچنین از نظر شرعی باید به این نکته توجه داشت.

 • توانایی در باروری

به کمک علم پزشکی می‌توان از بارور بودن طرف مقابل اطمینان حاصل کرد. البته در مواردی دیده شده که با علم به اینکه یکی از زوجین توانایی باروری ندارد، ازدواج صورت گرفته است.

 • تحصیلات

بهتر است که زوجین از نظر تحصیلی متناسب باشند.

از بین ملاک‌های گفته شده برخی اصلی و برخی فرعی هستند. معیارهایی مانند تدین و ایمان (اعتقادات مذهبی)، اخلاق، اصالت خانوادگی و عقل در دسته ملاک‌های اصلی قرار می‌گیرند. نقش ملاک‌ های انتخاب همسر اصلی در ازدواج مانند نقش پی در ساختمان است. هیچ خانه‌ای بدون پی و شالوده دوام نخواهد داشت.

معیارهایی مانند زیبایی، سلامت جسمانی (بعضی بیماری‌ها مشکل‌ساز نیستند)، تحصیلات، همتایی و کفو در دسته ملاک‌های فرعی انتخاب همسر قرار می‌گیرند. این ملاک‌ها بسیار مهم‌اند اما درجه اهمیت آن‌ها از ملاک‌های اصلی کمتر است و نقش آن‌ها مانند نقش دیوارهای ساختمان است که بر روی پی قرار می‌گیرند.

باید توجه داشت که در امر ازدواج همتایی و تناسب زوجین از اهمیت بالایی برخوردار است. هرچه قدر که تناسب و هماهنگی بیشتر باشد در آینده تفاهم بیشتری وجود دارد. بسیاری از اختلافات به علت ناهماهنگی زوجین صورت می‌گیرد.

ملاک‌های اشتباه در انتخاب همسر

 • زیبایی

همه انسان‌ها به زیبایی جذب می‌شوند اما باید مواظب بود که نقش زیبایی در انتخاب همسر بیش از حد معقول نباشد. باید توجه داشت که قبل از زیبایی اولویت با چه چیزهایی است. پرسیدن این سوال که فرد مقابل اگر زیبا نبود چه ویژگی‌های مثبت جذب کننده‌ای داشت؟ می‌تواند کمک کننده باشد.

 • موقعیت اجتماعی

عناوین و موقعیت‌های چشمگیر ممکن است باعث چشم پوشی از دیگر معیارهای اصلی شود. در این صورت فرد با موقعیت طرف مقابل ازدواج می‌کند، در صورتی که زیر یک سقف قرار است با خود شخص زندگی کند. پرسیدن این سؤال که آیا غیر از موقعیت چه چیزهایی در این فرد جاذبه ایجاد می‌کند؟ می‌تواند کمک کننده باشد.

 • عشق بی اندازه

عشق به تنهایی برای ازدواج کافی نیست. ازدواج از روی عشق ممکن است جدایی از روی نفرت را به دنبال داشته باشد. یکی از خطرناک‌ترین انتخاب‌ها، انتخاب در حالت عاشق پیشگی است. در این زمان همه چیز تحت تأثیر احساسات و هیجانات است.

اگر فرد عاشق است بهتر است مدتی صبر کند تا این هیجانات فروکش کند و بعدا در مورد ازدواج تصمیم بگیرد.

 • احساس تنهایی

گاهی در دوران مجردی، تنهایی‌ها غیرقابل تحمل می‌شود و افراد را در معرض انتخاب اشتباه قرار می‌دهد. بهتر است این تنهایی‌ها را با دوستان و آشنایان پر کرد و در زمان مناسب تصمیم به ازدواج گرفت.

 • عجله

گرفتن تصمیم عجولانه به دلایل مختلف مانند اینکه فرد فرزند بزرگ‌تر خانواده است و ازدواج فرزند کوچک‌تر در گرو ازدواج اوست، بالا رفتن سن، آرزوی پدربزرگ و مادربزرگ و... ممکن است منجر به گرفتن تصمیم اشتباه شود.

 • شناخت ناقص

شناختی که فقط در فضای مجازی یا به صورت تلفنی صورت بگیرد و یا محدود به رفتن به یک کافی شاپ در آخر هفته‌ها شود، ناقص است برای ازدواج باید همه ابعاد زندگی طرف مقابل را شناخت.

 • بحران روحی

اگر تحت تأثیر رابطه عاطفی قبلی و یا بحران‌های روحی دیگر مانند از دست دادن عزیز، از دست دادن شغل و... دست به انتخاب همدم زده شود، امکان خطا بسیار بالا می‌رود.

 • چشم و هم‌چشمی

برای کم کردن روی اطرافیان و به خاطر مقایسه‌ها نباید تصمیم به ازدواج گرفت، به این دلیل که چشم به روی واقعیت‌ها بسته می‌شود.

قبلاً گفته شد که ازدواج مهم‌ترین تصمیم زندگی افراد است و بهتر است قبل از انتخاب در این زمینه مطالعه کرد و حتی در کلاس‌های آمادگی پیش از ازدواج شرکت کرد. در این زمینه بهانه‌هایی مانند کمبود وقت و ... پذیرفتنی نیست زیرا بسیاری از این دوره‌ها و کلاس‌ها به صورت مجازی ارائه شده‌اند و مناسب افرادی هستند که وقت و هزینه رفت و آمد به این کلاس‌ها را ندارند. هرچه آگاهی افراد در این زمینه بالاتر رود احتمال انتخاب اشتباه پایین‌تر می‌آید.

در این راستا و در جهت توسعه آموزش مجازی به منظور صرفه‌جویی در وقت و هزینه، اپلیکیشن استاد اپ آموزش‌هایی را در این زمینه، ارائه داده‌ است. این اپلیکیشن کاربردی قابل دانلود در سایت استاد اپ، کافه بازار و گوگل پلی است.

 پس از نصب استاد اپ بر روی تلفن همراه هوشمند و با خرید یک اشتراک ماهیانه به مبلغ 29 هزار تومان، می‌توان از کلیه آموزش‌های آنلاین استفاده کرد. فیلم‌های آموزشی به صورت آنلاین قابل مشاهده هستند و امکان دانلود کردن آن‌ها وجود ندارد و هر ماه با پرداخت همین مبلغ می‌توان به صورت مجدد از آموزش‌ها استفاده کرد.

قبل از خرید اشتراک این امکان وجود دارد که آموزش‌های رایگان برای نمونه استفاده شود.

آموزش‌های مربوط به ازدواج در این اپلیکیشن متعلق به مؤسسه «توسعه زندگی ایرانیان» است. این موسسه به شماره ثبت 3975، با هدف ارتقاء سلامت روانی و اجتماعی و کیفیت زندگی گروه‌های مختلف، این خدمات و آموزش‌های پیشگیرانه را ارائه داده است.

ویدئوهای آموزشی در زمینه انتخاب همسر، ازدواج و تصمیم به ازدواج، مهریه، تعهد، تفاهم، خواستگاری، آشنایی قبل ازدواج، چگونگی آشنایی، محدودیت‌ها، نشانه‌ها و هشدارهای ازدواج است.

با دیدن این آموزش‌ها، ملاک های انتخاب همسر افراد واضح و روشن خواهد شد.

 

 

 

 

 

Write comment (0 نظرات)
شیوه درست فرزند پروری توسط والدین

شیوه درست فرزند پروری توسط والدین

کودکان، نسل فردای ما و آینده‌سازان این سرزمین هستند. روان‌شناسان معتقدند شخصیت یک بزرگسال تا حد زیادی به آنچه که در کودکی و نوجوانی از وی ساخته شده است، بستگی دارد. کودکان شاد، با اعتماد به نفس بالا، مستقل و قوی قطعاً در آینده نیز موفق خواهند بود و به همین دلیل پدر و مادر با به کارگیری شیوه درست فرزند پروری در موفقیت‎های آینده فرزندان‎شان سهیم خواهند بود. شما تا چه حد از اهمیت تربیت صحیح فرزندان آگاه هستید؟ آیا روش‎های مؤثر برای آن را می‎دانید؟

فرزند پروری را باید از چه زمانی شروع کرد؟

این موضوع سؤال بسیاری از خانواده‎ها است. متأسفانه اغلب آنان سنین پایین کودکان را در تربیت و رشد آن‌ها نادیده می‎گیرند و تصور می‎کنند همین که فرزندشان غذای مناسب بخورد، لباس مناسب بپوشد قد و وزن نرمال داشته باشد و نهایتاً دچار بیش‎فعالی و یا اختلالات دیگری نباشد، کفایت می‌کند و با وجود آنکه حتی در بسیاری موارد رفتارهای غلطی مثل پرخاش‎گری، لجبازی، بداخلاقی، کمبود اعتماد به نفس و مشکلاتی از این دست را در فرزند خود مشاهده می‎کنند، آن را نادیده می‎گیرند و معتقدند زمان آنها را حل خواهد کرد.

ممکن است شما هم جملاتی مثل «بچه است بزرگ بشه خوب می‌شه»، «یه مدرسه سخت‌گیر که بره دست از این کارا برمی‌داره»، «چند جلسه روان‎شناس ببرمش رفتارش درست می‌شه» و شبیه این جملات را از بسیاری از والدین شنیده باشید. متأسفانه این افراد از نقش خود در آموزش و تربیت فرزندشان غافل هستند.

روان ‌شناسان کودک معتقدند انسان‌ها از همان ابتدای تولد همه آن‌چه در اطراف‌شان می‌گذرد را درک می‌کنند. آن‌ها از حدود دوازده ماهگی رفتارهای حل مسئله از خود نشان می‌دهند و در حدود هجده ماهگی از همه حواس پنج‌گانه برای تصمیم‌گیری‌های خود استفاده می‌کند. همین مسئله نشان می‌دهد که رشد جسمی، ذهنی، اجتماعی و عاطفی کودکان تقریباً همزمان با یکدیگر اتفاق می‌افتد و عدم اهمیت به هر کدام از انواع رشدها می‌تواند برای کودک آسیب‎رسان باشد.

روح و ذهن یک کودک همانند یک نهال کوچک و انعطاف‌پذیر به هر شکلی که در بیاید همان حالت را به خود خواهد گرفت و هر چیزی که به او آموخته می‌شود، می‌تواند در وجود او نهادینه شود. اما همان‌طور که نهال به هر میزان که بزرگ‎تر و تنومندتر بشود، شکل دادن به آن دشوارتر خواهد بود، هر چه سن کودک بالاتر برود، تربیت آن نیز مشکل‎تر می‌شود.  

علاوه‌بر مسائل روانشناسی، در آموزه‎های دینی نیز تأکید فراوانی بر آموزش کودکان و به کارگیری شیوه درست فرزند پروری توسط والدین در سنین قبل از شروع آموختن علم وجود دارد. در اسلام رشد و تربیت فرزند به سه دوره هفت ساله از تولد او تقسیم می‌شود که همین مسئله لزوم اهمیت به سال‎های اول زندگی فرزند را مشخص می‌کند. امام صادق علیه السلام می‌فرمایند: «فرزندت را تا شش سالگی نزد خود نگاه‌دار و پس از آن برای آموزش به مربی بسپار». این سخن نیز گواهی بر اهمیت نقش پدر و مادر در تربیت فرزند قبل در سنین کودکی است.

آموزش فرزند پروری صحیح شامل چه مواردی می‌شود؟

اولاً برای آنکه بتوانید فرزند خود را به شیوه صحیح تربیت کنید باید چند نکته را در نظر بگیرید. اینکه فرزند شما در چه سنی قرار دارد، آیا دچار بیماری خاصی هست یا خیر؟ آیا تنش روحی یا شرایط غیرمعمولی را پشت سر می‌گذارد؟ آیا خودتان به عنوان اولیای کودک از سلامت روان برخوردار هستید؟ پس از بررسی همه این موارد حالا می‌توانید برای تربیت صحیح فرزند خود اقدام کنید.

فرقی نمی‌کند که شما از کدام یک از شیوه‎های فرزند پروری استفاده خواهید کرد. ما در این مقاله قصد نداریم که یک روش تربیتی از دیدگاه روانشناسان برای شما تجویز کنیم. انتخاب با خودتان است. اما اگر در تربیت کودک شما مواردی را که خواهیم گفت رعایت نمی‌شود پس لازم است تا شیوه آن را تغییر دهید.

 • مقتدر باشید اما مستبد نه

بسیاری از والدین تصور می‌کنند که پذیرش بی چون و چرای خواسته آن‎ها توسط فرزندشان و انجام آنچه که آنان می‌خواهند در تربیت کودک و نوجوان آنها مؤثر است. هرگونه بحث و صحبت در مورد قوانین ممنوع است و هرگونه رفتاری خارج از این چارچوب با انواع تنبیه‎ها مواجه می‌شود. واقعیت این است که این نوع تربیت تنها از کودک یک شخص ترسو، گاهاً لجباز و با اعتماد به‎ نفس پایین خواهد ساخت.

در مقابل این نوع رفتار، رفتار مقتدرانه قرار دارد که یکی از بهترین روش‎های تربیتی است. تصور کنید که در مورد موضوعی با فرزندتان صحبت می‌کنید و قوانینی را برای رفتار او وضع می‌کنید. شما در عین حال که به او تا حدی استقلال داده‎اید، اما از مواضع خود نیز کوتاه نیامده‌اید و در صورت بروز خطا از طرف کودک، این اشتباه را با شیوه صحیح مدیریت و به او گوشزد می‌کنید. والدین مقتدر معمولاً فرزندانی قوی، انعطاف‌پذیر، مستقل و دارای روابط اجتماعی بهتر دارند.

 • تنبیه اصولی را فراموش نکنید

تنبیه یکی از ابزارهای شیوه درست فرزند پروری فرزندان به شمار می‌رود و به کودک می‌فهماند که رفتارهای اشتباه بهایی دارد که باید آن را بپردازد. اما رعایت نکاتی برای آن ضروری است. کودک باید کاملاً متوجه بشود که این تنبیه به علت کدام رفتار است و روش صحیح چه بوده است؟ از طرفی تنبیه به هیچ عنوان نباید بدنی باشد چرا که آثار نامناسبی بر سلامت جسم و روح کودک خواهد گذاشت.

 • اعتماد فرزندتان را جلب کنید

ایجاد صمیمیت یکی از راه‌های افزایش اعتماد فرزند است. سعی کنید با فرزند خود دوست باشید. والدینی که زمان بیشتری با فرزندان‌شان می‌گذرانند، با آنها صحبت می‌کنند، اجازه می‌دهند آنها احساساتشان را بروز بدهند، به گردش می‌روند و حرفهایشان را می‌شنوند، بیشتر مورد اعتماد فرزندان قرار می‌گیرند و همین موضوع باعث تمرکز بیشتر والدین بر تربیت فرزندان است و علاوه‌بر آن، کودکان نیز با آنها صمیمی می‌شوند و مشکلاتشان را با خانواده در میان می‌گذارند.

 • در مورد مسائل مربوط به فرزند خود بی‌توجه نباشید

بررسی وضعیت آموزشی فرزندتان و همراهی با او، ارتباط و گفتگو با مربیان آموزشی، شناخت دوستان و نزدیکان او، به شرطی که به سمت رفتار افراطی نرود و باعث آزار فرزندتان نشود، می‌تواند در فرزند پروری صحیح به شما کمک کند. فرزندانی که والدین آنها پیگیر مسائل آموزشی هستند، معمولاً موفق‎تر خواهند بود.

 • به فرزندتان مسئولیت بدهید

مسئولیت‎پذیری یکی از ویژگی‎های شخصیتی است که بدون شک از سال‎های ابتدایی زندگی شکل می‌گیرد. کودکانی که مسئولیت‎های مختلف را برعهده می‌گیرند، قدرتمندتر و با اعتماد بنفس بیشتری نسبت به سایرین هستند. البته نباید کودک اجباری برای این کارها احساس کند بلکه نکته مهم لذت ‎بردن او و یادگیری یک رفتار با تأثیر مثبت بر دنیای خودش است.

مرتب‎ کردن اسباب‎بازی‎ها، انجام کارهای شخصی خود، جبران اشتباهات و کمک به دیگران از جمله فعالیت‎هایی است که کودک می‌تواند با حمایت والدین و یا به تنهایی آن را انجام دهد.

 • به کودکتان آموزش دهید چگونه نه بگوید

نه گفتن یک مهارت مهم است که بسیاری از بزرگسالان در انجام آن دچار مشکل هستند. کودکان و نوجوانانی که می‌آموزند چگونه در مقابل پیشنهادهای نامناسب بایستند و نه بگویند در آینده شخصیت قوی‌تری خواهند داشت. برای آموزش این مهارت بهتر است اولاً زورگویی و اطاعت بی‌چون و چرا از فرزندتان را کنار بگذارید. در مورد موقعیت‌هایی که دوست داشته است به آن‌ها نه بگوید یا لازم است که بگوید با او صحبت کنید و بهترین شیوه نه گفتن را به کمک یکدیگر پیدا کنید. فراموش نکنید که اگر قرار است نه گفتن را به فرزندتان بیاموزید لازم است خودتان نیز گاهی در برابر خواسته‌های نابه‎جای او بایستید.

 • فرزندتان را کتاب‌خوان کنید

تحقیقات نشان داده است کودکانی که در سال‌های پیش از مدرسه با کتاب ارتباط خوبی دارند، علاوه‌بر آنکه در یادگیری دروس بهتر عمل می‌کنند، در بزرگ‎سالی نیز دست از سر کتاب بر نخواهند داشت. البته علاقمند کردن کودکان به خواندن کتاب آسان نیست، چرا که شیوه غلط این کار ممکن است نتیجه معکوس بدهد. اولاً نباید برای خواندن کتاب قوانین سختگیرانه اعمال کرد و یا به اجبار به فرزندتان تحمیل کنید. سعی کنید در سنین پایین‌تر از کتاب‌های شعر و قصه‌های تصویری استفاده کنید و با بزرگ‌تر شدن او و شناخت علایقش از آن‌ها در انتخاب کتاب استفاده کنید.

 • به استعداد کودک اهمیت بدهید

همه کودکان ممکن است علاقه یا استعداد خاصی هنری، موسیقیایی، ادبی، زبان، ریاضیات و غیره از خود بروز بدهند. کارشناسان معتقدند استعدادیابی، شناخت علاقمندی‌های کودکان و هدایت به سمت آن‌ها برای ساخت مسیر زندگی است و والدین بهترین افراد برای این کار هستند. شناخت فرزندتان و ارزش قائل شدن برای استعدادهای او علاوه‌بر افزایش اعتماد به نفس می‌تواند در آینده او را به سمت شغلی که به آن علاقمند است، سوق دهد و این موضوع در افزایش کیفیت زندگی کودک شما در آینده مؤثر خواهد بود.

 • فرزندتان را سرزنش نکنید

«تو که باز خرابکاری کردی»، «چرا وقتی مهمان داشتیم اون رفتارو کردی؟»، «چرا مربی مهدت ازت راضی نیست؟»، «چرا نمره‌ات کم شده؟» این جملات تحقیرآمیز و سرزنش کننده نه تنها رابطه فرزندان با والدین را تخریب خواهد کرد، بلکه زمینه‌ساز بروز رفتارهای خشونت آمیز، ایجاد شخصیت ضعیف، بدون اعتماد بنفس، افسردگی و آسیب‌پذیری در مقابل مشکلات اجتماعی خواهد شد.

به جای برخورد سرزنش آمیز بهتر است در مورد اتفاقات مختلف با فرزندتان صحبت کنید و با جملات محبت آمیز و حس اطمینان و امنیتی که به او می‌دهید، مشکل پیش آمده را حل و فصل کنید.

 • مدیریت اقتصادی را به کودکان بیاموزید

شاید بسیاری از والدین از اهمیت این موضوع آگاه نباشند و یا بعضاً آن را غیرضروری بدانند. اما لازم است کودک شما در مورد ارزش پول و مدیریت آن بداند. شاید این مسئله زمانی که کودک قبل از سنین مدرسه قرار دارد، آن‎چنان به چشم نیاید اما از زمانی‎که به مدرسه می‌رود، باید یاد بگیرد چگونه پول توجیبی‎های خود را مدیریت کند. سعی کنید مفهوم صرفه‎جویی و پس‌انداز را به او بیاموزید و راه‎های آن را نیز با یکدیگر بررسی کنید. خرید قلک و آموزش اهمیت آن، مخصوصاً برای کودکان زیر سنین مدرسه بسیار تأثیرگذار است.

 • احترامگذاشتن را به فرزندان آموزش دهید

احترام به والدین، بزرگترها و افراد مختلف، احترام به قوانین اجتماعی، ارزش قائل شدن برای طبیعت حیوانات و محیط اطراف از ضروریات شیوه درست فرزند پروری برای کودکان و نوجوانان است. با فرزندتان در این مورد صحبت کنید. از کتاب و داستان برای آموزش این مسائل استفاده کنید. کودک را برای انجام رفتارهای مناسب در این زمینه تشویق کنید و از همه مهم‌تر، برخورد مناسب را با رفتار خود به آن‎ها نشان دهید.

 • الگوی خوبی باشیم

حقیقت این است که فرزندان در نهایت بازتاب رفتار والدین خود هستند. اگر می‌خواهیم کودک شادی داشته باشیم، باید ابتدا خودمان این احساس را تجربه کنیم. اگر معتقدیم فرزندمان باید به قوانین اجتماعی احترام بگذارد، نباید خودمان آن را زیر پا بگذاریم. اگر قرار است فرزند کتاب‌خوان تربیت کنیم، تا زمانی که او والدینش را کتاب به دست نبیند از دیگر اقدامات نتیجه مناسبی نخواهیم گرفت. پس بهتر است با اهمیت به سلامت روح و روان خود و اصلاح رفتارهای غلط، الگوی مناسبی برای فرزندان‌مان باشیم.

 

آنچه گفته شد، تنها بخشی از دنیای وسیع فرزند پروری صحیح است و نه همه آن. به دلیل اهمیت این موضوع همه ساله کتاب‌ها و مقالات مختلفی در این زمینه به چاپ می‌رسد و دوره‌های آموزشی و سخنرانی‌های زیادی برگزار می‌شود تا بلکه بتوان با تربیت فرزندان شخصیت آن‌ها را رقم زد.

مجموعه استاداپ در راستای تأمین نیازهای آموزشی شما این بار تصمیم گرفته است تا با برگزاری دوره مجازی فرزند پروری در اپلیکیشن خود به کمک شما بیاید. این مجموعه آموزش‌ها برای همه والدین و مربیانی تدوین شده است که از روش‌های قدیمی و غیرمؤثر تربیت فرزند خسته شده‌اند و قصد دارند با مفهوم حقیقی تربیت آشنا بشوند و با نگاهی نو بستری را برای شکوفایی استعدادهای فرزندان‌شان فراهم کنند.

این دوره با همکاری مرکز مشاوره و روانشناختی گلستان زندگی و با تدریس روانشناس کودک، دکتر فروزان ایراندوست هم اکنون در اپلیکیشن استاد اپ قابل دسترسی است. کافی است برنامه استاد اپ را از سایت و یا اپ استورهای کافه بازار و گوگل پلی و یا مستقیماً از سایت استاد اپ دانلود کرده تا بتوانید از دوره‌های شیوه درست فرزند پروری در هر کجا و هر زمان استفاده کنید. فراموش نکنید استاد اپ جهت رفاه کاربران و تصمیم‌گیری بهتر آنها برای تهیه کل محتوای آموزشی، جلسه اول را به صورت رایگان در اختیار شما قرار داده است.

Write comment (0 نظرات)
مهارت‌های تصمیم گیری

مهارت‌های تصمیم گیری

آموختن مهارت تصمیم گیری، یکی از مهارت‌های زندگی است، که به شما کمک می‌کند خطاهای کمتری در تصمیم گیری داشته باشید. این آموزش از این نظر مهم است که تصمیمات، اهمیت زیادی در ادامه زندگی دارند. زندگی همواره راه‌های مختلف را پیش‌روی شما قرار می‌دهد و گاهی گرفتن یک تصمیم نادرست، تأثیرات جبران‌ناپذیری بر آینده شما می‌گذارد. در این مقاله قصد داریم درباره تصمیم‌گیری و اهمیت و مهارت‌های آن برای شما بگوییم.

در ابتدا بهتر است بدانید که تصمیم‌گیری چیست؟ تصمیم گیری، انتخاب یک گزینه از بین گزینه‌های ممکن است که به باور تصمیم‌گیرنده بهترین نتیجه را به همراه دارد. در واقع سؤال تصمیم‌گیرنده این نیست که گزینه‌های پیش‌رو کدام‌اند؟ سؤال این است که کدام یک از گزینه‌های موجود انتخاب شود؟ همه ما در طول روز تصمیمات مختلفی می‌گیریم. مثلاً انتخاب بین ورزش کردن و ورزش نکردن، انتخاب ساعت خواب و بیداری و انتخاب‌های بزرگ‌تر مانند انتخاب رشته تحصیلی، ادامه تحصیل، کار، ازدواج و...

هنگامی که در موقعیت‌های مختلفی قرار می‌گیریم، ناچار به انتخاب هستیم و دوست داریم از بین گزینه‌های موجود بهترین حالت را برگزینیم، اما گاهی گزینه‌های احتمالی زیاد هستند و این ما را دچار شک و تردید می‌کند و یا حتی باعث به تعویق انداختن تصمیم‌گیری می‌شود و گاهی هم تصمیمی می‌گیریم که نتایج خوشایندی به همراه ندارد و این امر نشان‌گر این است که در انتخاب دچار اشتباه شده‌ایم.

به این مهارت که در موقعیت‌هایی که با چند گزینه روبه‌رو هستیم به ما کمک می‌کند که انتخاب درستی در زمان مناسب داشته باشیم، مهارت تصمیم گیری گفته می‌شود. این مهارت کمک می‌کند که روش‌های تصمیم گیری منطقی را بیاموزیم و دقت بالا و درصد خطای کمتری داشته باشیم.

مراحل تصمیم گیری درست

برای اینکه فرایند تصمیم گیری را درست طی کنید، در ابتدا بهتر است سبک‌های مختلف این فرایند را بشناسید. افراد مختلف با توجه به ویژگی‌های شخصیتی و موقعیتی که در آن قرار دارند با سبک منحصر به فردی تصمیم می‌گیرند. بعضی قادر نیستند که تصمیم بگیرند و همواره دچار شک و تردید هستند. عده‌ای به تنهایی نمی‌توانند تصمیم بگیرند و از دیگران می‌خواهند که این کار را برایشان انجام دهند. بعضی دیگر هم عجولانه یا با وسواس زیاد تصمیم می‌گیرند یا حتی بعضی از ترس انتخاب غلط تصمیم‌گیری را به تعویق می‌اندازند.

تصمیم‌گیری ممکن است به سبک احساسی باشد که در آن فرد بر اساس احساسات و هیجانات عمل می‌کند و در آن هیچ آینده‌نگری و بررسی منطقی وجود ندارد.

تصمیم‌گیری‌هایی که بدون تأمل و به صورت لحظه‌ای و ناگهانی انجام می‌شوند را تصمیم گیری تکانشی می‌گویند و در آن فرد هیچ توضیح واضح و مشخصی برای تصمیم خود ندارد.

بعضی از افراد اعتماد به نفس کافی برای اخذ تصمیمی خاص ندارند و هنگامی که در موقعیت تصمیم‌گیری قرار می‌گیرند، طفره می‌روند، این سبک را تصمیم گیری اجتنابی می‌نامند.

نوع دیگری از انواع تصمیم‌گیری، تصمیم گیری تقدیری است. افرادی که به این سبک عمل می‌کنند، معتقد هستند که شکست و موفقیت به شانس وابسته است و فکر نمی‌کنند که خودشان می‌توانند سرنوشتشان را رقم بزنند و به همین دلیل از بین گزینه‌های موجود یکی را به طور شانسی انتخاب می‌کنند.

سبک تصمیم گیری مطیعانه، نیز یکی از سبک‌های دیگر است که فرد بدون در نظر گرفتن خواسته‌های خود و برای برآورده کردن خواسته‌های دیگران، اجازه می‌دهند که برایش تصمیم گرفته شود. این افراد با اطاعت بی چون و چرای دیگران از زیر بار تصمیم گیری به صورت مستقل شانه خالی می‌کنند.

انواع دیگر تصمیم گیری شامل: تصمیم گیری اضطرابی، وسواسی، و منطقی هستند. بهترین سبک تصمیم گیری، سبک منطقی است که در آن فرد با استفاده از تفکر منطقی و جمع آوری اطلاعات لازم درباره گزینه‌های موجود سعی می‌کند بهترین گزینه را انتخاب کند.

پس از آشنایی با مدل‌ها و سبک‌های تصمیم گیری به این فکر کنید که سبک تصمیم گیری شما کدام است و چه میزان از تصمیماتی که در گذشته گرفته‌اید بر اساس سبک تصمیم گیری منطقی بوده‌اند.

به این نکته توجه کنید که تصمیم‌های کوچک شما، در درازمدت روی آینده و زندگی شما اثر گذار هستند. مثلاً خوردن یک وعده غذایی ناسالم در هر روز ممکن است سلامتی شما را در آینده به خطر بیندازد.

تحقیقات نشان داده تصمیم گیری آگاهانه تأثیر مستقیمی بر سلامت روان افراد دارد چون بدون داشتن مهارت در این زمینه و داشتن انتخاب‌های نادرست، احساس استرس، اضطراب و گناه به افراد دست می‌دهد و در طولانی مدت سلامت روانشان را پایین می‌آورد.

بنابراین برای موفقیت و رسیدن به هدف و افزایش قدرت ارزیابی و انتخابتان با تکیه به دانش و مهارت باید با فرآیند تصمیم گیری مطلوب آشنا شوید و این مهم را در خود تقویت کنید.

چند نکته برای تصمیم گیری موفق

وقتی قرار است به تنهایی تصمیمی را اتخاذ کنید، روش‌های زیر را امتحان کنید.

 • تحلیل هزینه-فایده را استفاده کنید.

ابتدا با تحلیل هزینه_فایده، مزایا و معایب را بسنجید. با استفاده از این تحلیل، نتیجه هر راه ممکن چه مثبت و چه منفی را بنویسید. این کار به شناخت ارزش فرصت‌ها کمک می‌کند و متوجه می‌شوید که با ترجیح یک تصمیم بر دیگری چه چیزهایی را از  دست می‌دهید.

 • گزینه‌های تصمیم گیری را محدود کنید.

محدود بودن تعداد گزینه‌های پیش‌رو به شما کمک می‌کند که راحت‌تر تصمیم بگیرید، از طرفی سبب آرامش خاطر شما می‌شود زیرا در این صورت کمتر به احتمالات از دست رفته فکر می‌کنید.

 • اهمیت تصمیم را بررسی کنید.

با مشخص کردن اهمیت تصمیمتان، تردیدهای عذاب‌آور را کم کنید. از خودتان بپرسید که میزان تأثیر این تصمیم بر زندگیتان چقدر است؟ و یا هزینه‌های این تصمیم به چه میزان است؟ و بعد از آن برای تصمیم خود مهلت زمانی مشخص کنید.

 • وقت زیاد برای تصمیمات جزئی صرف نکنید.

اگر تصمیم شما به سادگی انتخاب یک برنامه تلویزیونی است با توجه به اهمیتی که دارد و این‌که یک تصمیم جزئی است، حداقل زمان ممکن را به آن اختصاص دهید. با توجه به این‌که این‌گونه تصمیمات اثر مهمی بر زندگی شما یا دیگران نمی‌گذارد، با فکر کردن زیاد برای تصمیم گیری وقت خود را تلف نکنید.

 • تحقیق کنید.

هنگامی که می‌خواهید تصمیم مهمی مانند خرید گوشی تلفن همراه یا ماشین و... بگیرید، تحقیق کنید. با این کار در نهایت احساس رضایت خواهید کرد و پشیمانی به سراغتان نمی‌آید.

 • با افراد آگاه در زمینه مورد نظر مشورت کنید.

مشورت با افراد آگاه به بهبود مهارت تصمیم گیری شما کمک می‌کند. این کار به شما این اطمینان را می‌دهد که در نهایت تصمیم درستی خواهید گرفت.

در تصمیم گیری گروهی به نکات زیر توجه کنید:

 • مدیریت منازعه را تمرین کنید.

مدیریت منازعه، در واقع فرآیندی است که جنبه‌های منفی نزاع را کاهش و جنبه‌های مثبت آن را افزایش می‌دهد.

با توجه به این‌که احتمال تعارض در تصمیم گیری‌های گروهی بالاست، بهتر است که با تمرین مدیریت منازعه خودتان را آماده کنید. استفاده از موقعیت برد_باخت که در آن یکی از طرفین از خواسته‌هایش به نفع طرف مقابل صرف نظر می‌کند و یا موقعیت برد_برد که در آن هر دو طرف از بعضی چیزها دست می‌کشند، کمک کننده است.

 • برنامه ریزی قبلی داشته باشید.

برای اینکه بین اعضای گروه تعارض پیش نیاید، از قبل به جزئیات تصمیم فکر کنید تا مجبور نباشید که عجولانه تصمیم بگیرید.

 • مسئولیت را به عهده بگیرید.

در تصمیم گیری گروهی گاهی باید قاطع بود و گاهی تسلیم شد. اگر دیگران موضع ثابتی ندارند، شما مسئولیت را به عهده بگیرید تا مجبور نباشید وقت خود را در تلاش برای تصمیم‌گیری با دیگران هدر دهید.

 • روی اشتباهات تمرکز نکنید.

سرزنش کردن خودتان به خاطر اشتباهات گذشته، مانع تصمیم‌گیری درست در آینده است. اگر همواره به خاطر تصمیمات اشتباه گذشته خودتان را سرزنش کنید، این فرصت را از خود می‌گیرید که در آینده سریع و مؤثر تصمیم بگیرید. تصمیم قاطعانه بگیرید و بعد از به سامان رسیدن آن به گذشته فکر نکنید.

آموزش‌های زیادی در زمینه افزایش قدرت تصمیم‌گیری و روش‌های مطلوب تصمیم گیری موفق وجود دارد. در این راستا و با هدف توسعه آموزش مجازی به منظور صرفه‌جویی در وقت و هزینه شما، ما در استاد اپ آموزش‌هایی را در این زمینه، در اپلیکیشن خود قرار داده‌ایم.

پس از نصب استاد اپ بر روی تلفن همراه از طریق گوگل پلی یا کافه بازار و با خرید یک اشتراک ماهیانه به مبلغ 29 هزار تومان، می‌توانید از کلیه آموزش‌های آنلاین این اپلیکیشن استفاده کنید. فیلم‌های آموزشی به صورت آنلاین قابل مشاهده هستند و امکان دانلود کردن آن‌ها وجود ندارد و هر ماه با پرداخت همین مبلغ می‌توانید به صورت مجدد از آموزش‌ها استفاده کنید.

قبل از خرید اشتراک این امکان وجود دارد که آموزش‌های رایگان را برای نمونه استفاده کنید.

برای تقویت مهارت تصمیم گیری شما مخاطبان عزیز، مجموعه‌ای از دروس توسط موسسه فرهنگی هنری رادمهر سیما جم را جمع‌آوری کرده‌ایم. این دروس با موضوعات «تصمیم گیری» در سه جلسه، «ساختار تصمیم گیری» در یک جلسه، «قدرت تصمیم گیری» در سه جلسه، «نقش سیستم‌های اطلاعاتی در تصمیم گیری مؤثر» در دو جلسه، «متفکر تصمیم گیری حرفه‌ای» در دو جلسه، «قدرت تخیل و تصمیم گیری» در دو جلسه و «تصمیم گیری هوشمندانه» در دو جلسه قابل استفاده برای شما عزیزان است.

امیدواریم که با استفاده از این آموزش‌ها و گرفتن تصمیمات منطقی، دنیای خود و دیگران را به مکان بهتری برای زندگی تبدیل کنید.

Write comment (0 نظرات)
سلامت روحی و روانی

سلامت روحی و روانی

منظور از سلامتی، فقط سلامت جسمانی نیست. حتی بسیاری از بیماری‌های جسمی منشأ روحی و روانی دارند پس باید به سلامت روحی نیز توجه ویژه داشت. سلامت روان به معنای بیمار نبودن نیست بلکه به معنای داشتن آرامش و حس امنیت، نداشتن اضطراب و افسردگی در زندگی و برخورداری از سلامت اندیشه و تفکر و ذهن است.

از آن‌جایی که بین سلامت جسم و سلامت روح رابطه مستقیم وجود دارد، سلامت و بهداشت روان تأثیر مثبتی بر سلامت جسم می‌گذارد و همچنین سلامت جسم زمینه رشد و سلامت روان را به وجود می‌آورد.

 

 

سلامت روحی و روانی و عوامل مؤثر بر آن

عوامل مختلفی بر سلامت روحی و روانی اثر می‌گذارند که شامل عوامل فردی (باورهای فردی، جنسیت، ژنتیک و فیزیولوژی و داشتن مهارت‌های زندگی مانند انضباط شخصی و...) و عوامل محیطی (محیط خانواده، عوامل اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی) است.

در این مقاله سعی شده تعدادی از عوامل فردی مؤثر بر سلامت روحی و روانی افراد مختلف بررسی شود.

عوامل فردی به دو دسته تغییرپذیر و تغییرناپذیر تقسیم می‌شوند. از جمله عوامل مهم فردی می‌توان به جنسیت، فیزیولوژی و ژنتیک که تغییرناپذیر هستند و مهارت‌های زندگی، دانستن راز خوابیدن سالم و خواب مناسب و کافی، باورها و اعتقادات، اعتماد به نفس، قدردانی، خندیدن، ورزش، زندگی شاد، لذت بردن از زندگی، داشتن شغل و... که تغییرپذیر هستند، اشاره کرد.

 • ژنتیک و فیزیولوژی: از نظر زیستی، سلامت روحی زمانی محقق می‌شود که بافت‌ها و اندام‌های بدن بدون نقص به وظایف خود عمل کنند. اختلالات عصبی، اختلال روانی را در پی خواهد داشت و ناتوانی‌های جسمی، ممکن است افسردگی، اضطراب و جدایی از جمع را به همراه داشته باشد.
 • جنسیت: ویژگی‌های متمایز اجتماعی زنان و مردان از عوامل مهم تعیین کننده بهداشت روانی ا‌ست. سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی، اگر قابل کنترل نباشند، باعث نابرابری جنسیتی علیه زنان و افزایش اختلالات روانی در آنان می‌شوند. به طور کلی نرخ اختلالات روانی برای زنان و مردان یکسان است، اما الگوی بیماری در آن‌ها متفاوت است. زنان بیشتر از مردان تحت تاثیر عوامل یاد شده اقتصادی و اجتماعی و در معرض اختلالات روانی ناشی از آن‌ها قرار دارند. شایع‌ترین مشکل روانی در زنان افسردگی و در مردان وابستگی به الکل و اختلال شخصیت ضد اجتماعی است.
 • احساسات مثبت: داشتن احساسات مثبت منجر به کاهش استرس و افزایش مقاومت بدن در برابر بیماری‌ها می‌شود. خنده، شادی، خوش‌خلقی و شوخی کردن روی فیزیولوژی بدن از جمله سطح قند خون، پاسخ ایمنی، خواب، سطح جریان خون، اکسیژن خون و... اثر می‌گذارند. برای مثال هنگام خندیدن هورمون ضد درد در مغز آزاد می‌شود و به شخص احساس سلامتی می‌دهد و میزان هورمون استرس‌زا کاهش پیدا می‌کند.

لذت بردن از زندگی نیز از جمله احساسات مثبت مؤثر بر سلامت روحی است. باید از گذشته درس گرفت و برای آینده طرح و هدف داشت اما نباید در زمان حال، به طور دائم گذشته و آینده را بازنگری کرد.

یکی دیگر از کارهایی که باعث به وجود آمدن حس مثبت می‌شود، قدردانی کردن است. برای قدردانی کردن شیوه‌های مختلف کلامی و غیرکلامی وجود دارد که بهتر است همزمان از هر دوی آن‌ها استفاده شود. در هنگام قدردانی کردن باید توجه داشت که کیفیت آن متناسب با عمل انجام شده باشد و قدردانی را محدود به سن نکرد. موضوع قدردانی را باید مشخص کرد تا فرد بداند به خاطر کدام عمل از او قدردانی شده و دقیقاً از فرد مورد نظر قدردانی کرد نه اطرافیان وی.

  توجه به این نکته ضروری است که نباید همیشه در مقابل عمل نیک توقع قدردانی داشت زیرا این توقع رنج و غصه به همراه خواهد داشت.

 • مهارت‌های زندگی: یادگیری مهارت‌های زندگی در بهبود کیفیت زندگی بسیار مؤثر و یادگیری آن‌ها برای هرکس ضروری است. همه افراد باید بتوانند در رویارویی با مسائل و مشکلات زندگی خوب عمل کنند، خوب تصمیم بگیرند و با هیجان‌هایی مثل ترس، خجالت، غمگینی و خشم کنار بیایند و آن‌ها را به شکل مناسب و درستی ابراز کنند که به خود و اطرافیان صدمه نزنند. یادگیری این مهارت‌ها به اصل شادی و موفقیت در زندگی نیز کمک می‌کند و به شخص این قدرت را می‌دهد که به خوبی با کشمکش‌های زندگی روبرو شود. یادگیری مهارت‌های زندگی توانایی‌های روانی و اجتماعی افراد را افزایش می‌دهد.

یکی از این مهارت‌ها، «مهارت شناخت خود» است. خودشناسی باعث به وجود آمدن زندگی خوب و موفق و احساس رضایت و شادی درونی از خود می‌شود. داشتن احساس خوب نسبت به خود، باعث شناخت توانایی‌ها، استعدادها و نقاط ضعف می‌شود و به شخص امکان تقویت نقاط قوت و اصلاح نقاط ضعف را می‌دهد. کسی که استعدادهای خود را بشناسد برای موفق شدن تلاش بیش‌تری می‌کند و درصد موفقیت بالاتری دارد.

 

«مهارت حل مسئله»، یکی دیگر از این مهارت‌هاست. با توجه به ماهیت متغیر جامعه، اشخاص پیوسته خود را در حال مبارزه با مشکلات می‌بینند، مشکلات و مسائلی مانند رویارویی با همسر یا کارفرمای بی‌منطق یا حتی انتخاب لباس خاص، از آن جمله‌اند که گاهی اوقات این مسائل به طور خودکار حل می‌شوند و شخص از فرآیند دقیق حل آن مطلع نمی‌شود.

بعضی از این مشکلات ممکن است اثرات مخرب بر سلامت روح و روان داشته باشند به همین دلیل باید نحوه صحیح حل مشکلات را آموخت. به طور خلاصه باید مشکل را شناخت، راه‌حل‌های احتمالی را بررسی کرد، نقاط مثبت و منفی هر راه‌حل را در نظر گرفت، برای آن نقشه عملکرد ترسیم کرد، طرح را اجرا نمود و در آخر بررسی کرد که چگونه نقشه به خوبی عمل کرده یا چه نقاط ضعفی داشته است.

«مهارت مدیریت زمان» از جمله مهارت‌هایی‌ست که به کاهش استرس و در نتیجه سلامت روحی کمک می‌کند. آموختن این مهارت کمک می‌کند که به اهداف نگاه واقع بینانه داشت، نقشه زندگی تهیه و از همه فرصت‌ها استفاده کرد.

   

 • باورها و اعتقادات فردی: با توجه به مطالعات، معنویت و ایمان به یک موجود روحانی، سهم مهمی در بالا بردن سلامت روان و کیفیت زندگی دارد. احکام مذهبی باعث شکل دادن رفتارهای فردی و تغییر نگرش نسبت به دیگران (به عنوان مثال دوستی بین افراد) و همچنین با تشویق رفتارهای سالم (رژیم سالم غذایی، محدودیت مصرف مواد اعتیاد‌آور و مقررات جنسی) باعث بهبود سلامت جسمی و روحی می‌شود. توکل کردن و واگذاری امور به خدا، تسلیم بودن در برابر خدا و نداشتن ترس و غم از غیر او، آگاهی از قوانین نظام آفرینش، درک واقعیت‌های جهان و... باعث برقراری آرامش در زندگی و ایجاد سلامت روحی می‌شوند.
Write comment (0 نظرات)

شاید به این موارد هم علاقه مند باشید

همکاری استاد اپ با مبین نت

خرداد 06, 1398 2250
شرکت ارتباطات مبین نت از جمله بزرگترین شرکتهای ارائه دهنده خدمات اینترنت LTE در کشور است.…

استاد اپ در الکامپ 2019

تیر 25, 1398 2246
استاد اپ در اولین سالگرد معرفی رسمی، در نمایشگاه الکامپ 2019 حضور خواهد داشت. ما در سالن…
ورود اساتید به پنل آموزش های الکترونیکی
تولید آموزش و کسب درآمد در اُستاد اَپ
آموزشی که نیاز دارید را پیدا نکردید؟

استاد اپ، استاد اول

 • آدرس دفتر مرکزی: اصفهان - ارگ عظیم جهان نما - فاز چهارم - طبقه ۵ - واحد ۵۰۱
 • هم اکنون با ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۰۹۴۸۵۳۱
 • ایمیل: info@ostaadapp.com
کلیه حقوق این سایت متعلق است به آکادمی مجازی ایرانیان - تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است - مجری فنی فناوری اطلاعات باربد